Hayabusa 2 Japonların Uzay Topu Hazır!
Japon Uzay Ajansı, yakında göreve göndereceği uzay topunun atışa hazır olduğunu açıkladı.
Japon Uzay Ajansı JAXA, yapılan bir basın açıklamasıyla yakında kullanıma girecek olan yeni uzay topunun deneme atışlarının başarıyla gerçekleştirildiğini duyurdu. Tabii bu uzay topu askeri amaçlı bir silah değil, yani yörüngeden kafamıza Japon malı top mermileri yağmayacak, o yüzden telaşa lüzum yok. Bu top, astronomik çalışmalar için geliştirildi ve aslında daha önce de benzerleri kullanıldı.
2014 yılında JAXA tarafından uzaya fırlatılacak olan Hayabusa-2 insansız uzay aracına yerleştirilecek olan uzay topu, göktaşlarına yakın mesafeden ateş etmek için kullanılacak. Yüksek hızla fırlatılan metal mermi göktaşına çarptığında, taşın gövdesinden çok miktarda parçanın kopup uzaya fırlamasına sebep olacak ve ortaya hayli büyük bir krater çıkacak. Hayabusa-2 bu kratere inerek gövdesindeki küçük aracı yüzeye bırakacak ve taşın yapısı hakkında detaylı veri toplamaya başlayacak. Bir krater oluşturulmasının en önemli sebebi, taşın iç yapısına erişebilmek ve çağlar boyu dış kabukta biriken uzay döküntülerinden etkilenmeden temiz bilgi toplayabilmektir.
2014 yılında uzaya fırlatılması planlanan Hayabusa-2 eğer her şey yolunda giderse 2018 yılında hedefine ulaşacak ve çalışmalarına başlayacak. Aracın hedefi ise Dünya ve Mars arasında bir yörüngede bulunan 1999JU3 kod adlı büyük göktaşı. Hayabusa-2 bu göktaşından topladığı örneklerle birlikte 2020 yılında dünyaya geri dönmüş olacak. Bu örneklerin Güneş Sistemi’nin oluşumu hakkında önemli bilgiler vermesi bekleniyor. Ayrıca bu uzun seyahat esnasında gezegenler arası uzayla ilgili de bolca bilgi toplanmış olacak.
Gta San Andreas İndir Gta Vice City İndir Gta 4 İndir Left 4 Dead 2 İndir Need For Speed Underground 2 İndirPes 2013 İndir

Yorum Gönderme

 
Top