fat
FAT Nedir ?

FAT dosya sistemi, dünyadaki en yaygın dosya sistemidir. Tam ismi, File Allocation Table olan FAT sistemi Microsoft tarafından geliştirilmiştir. Çok uzun zamandır kullanılan bu sistemin teknolojideki gelişimle beraber FAT16 ve FAT32 edisyonları da çıktı. Ancak genel olarak tüm bu sistemlere, FAT ismi verilir.

FAT'ın avantajı çok basit ve hızlı bir dosya sistemi olmasıdır. Ancak dosyaların en fazla 4 GB büyüklüğünde olmasına izin verir. Microsoft çok uzun yıllar önce bu dosya sistemini tasarlarken, günün birinde 4GB'dan daha büyük dosyaların var olabileceğine ihtmal vermediği için bu dosya sisteminde açabileceğiniz dosyaların maksimum büyüklüğü 4GB'dır. Şimdilerde sabit disklerde çok nadir görülen bu eski dosya sistemi USB sürücüler veya  SD kartlarda çok daha yoğun olarak kullanılıyor zira neredeyse her işletim sisteminin FAT desteği bulunuyor. Bu da mobil depolama sistemlerinin her sistem tarafından okunabilmesini sağlıyor.
nfts
NFTS Nedir ?

NTFS'in açık ismi, New Technology File System'dir. FAT'ın artık ihtiyaçları karşılamadığını düşünen Mİcrosoft tarafından geliştirilmiştir.

NTFS'in yapısı çok daha karmaşıktır ve Windows XP ile kullanılmaya başlanmıştır. Bu aynı zamanda "günlükçü" bir işletim sistemidir çünkü bilgsayarda gerçekleştirilen her işlemin kayıtlarını tutar. Böylece yaşanan sorunların ne zaman ve nasıl ortaya çıktığı anlaşılabilir ve geriye dönük kurtarmalar mümkün olabilir.

Dosya sistemi 16 TB boyutuna kadar dosyaları işleyebilir. Ayrıca 256 TB boyutuna kadar diskleri de destekler. Elbette bu boyutlar FAT ile mümkün değildir. NTFS de, pek çok büyük işletim sistemi tarafından kolayca okunabilir. NTFS'in en çok kullanıldığı donanımlar, taşınabilir olmayan sabit disklerdir ancak isteyenler taşınabilir depolama cihazlarını da NTFS ile formatlayabilir.
İlgili Aramalar:fat ne demektir,fat32 ne demektir,nfts nedir,nfts ne demektir,fat32 nedir,fat32 anlamı,nfts anlamı,nfts açılımı,nfts ve fat 32 farkları nedir,nfts özellikleri,fat32 özellikleri,fat32 özellikleri nelerdir,fat32 ve nfts karşılaştırma
Gta San Andreas İndir Gta Vice City İndir Gta 4 İndir Left 4 Dead 2 İndir Need For Speed Underground 2 İndirPes 2013 İndir

Yorum Gönderme

 
Top